Diskusní téma: Kontaktujte nás, napište svůj názor

Datum 05.06.2018

Vložil Albertpah

Titulek How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Odpovědět

The men's prostate is central to the a part of a male's the reproductive system. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The prostate gland is situated just in front of the rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be really miserable and inconvenient to the patient as his urinary system is directly affected.

The common prostate health problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, also known as prostatitis, is easily the most common prostate-related condition in men younger than 55 yrs . old. Infections with the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis may be the least common of types of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect inside the gland as well as the persistence presence of bacteria inside the urinary tract. It can be brought on by trauma to the urinary tract or by infections originating from other areas in the body. A patient can experience testicular pain, lower back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal with the prostate defect then the employment antibiotics and NSAIDs to help remedy the inflammation.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to establish the causes of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur due to unknown infectious agents while other feel that intensive exercise and heavy lifting may cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable weight loss program is important. These are some from the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is necessary for health and wellness and it'll also keep your urinary track clean.

2. Some studies declare that a few ejaculations a week will assist to prevent prostate cancer.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming more than four meals of beef a week will increase the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients required for prostate health.

The most significant measure to consider to make sure a normal prostate is usually to choose regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you need to choose prostate examination one or more times annually.

Datum 05.01.2014

Vložil Novotný

Titulek Bioelektrárna Dřevoservis Plus

Odpovědět

Za celou akcí stojí také jistý pan Jiří Balcar, proslulý svými firmami, které v Košťanech vedl a dovedl do konkurzu. Schován je, jak jinak, než za ženskou sukni, jistou slečnu Petru Kratochvílovou a bydliště v Ústí, kde nebydlí již 20 let. Takže nepostižitelný, nedohledatelný, jako všichni "podnikatelé, kteří to s vámi myslí dobře"

Datum 13.01.2014

Vložil Zuzana Jiříková

Titulek Re: Bioelektrárna Dřevoservis Plus

Odpovědět

Děkujeme za příspěvek,
takto bohužel funguje více firem, než kdo by z nás chtěl.
Problém, který v současné době začínáme řešit a měli by o něm vědět i občané, je další změna územního plánu, kdy by chtěli potencionální kupci pozemku, na kterém je navezen popílek na Kamenném Pahorku (nad léčivými vodami pro Lázně Teplice), začít stavět další průmyslový areál. Jedná se o firmu Victory Czech s.r.o., IČO 25031082 (lze najít na internetu, čím vším se zabývají).
Tato firma má již vypracovanou studii na výstavbu areálu i projekt pro příjezdy kamionů do areálu. Proti již dříve avizovanému parkovišti kamionů, byla podávána v dřívější době občany Kamenného Pahorku petice.
V současné době je již na Kamenném Pahorku na kritické hranici limit exhalací, hluku a prachu. Rodinné domy jsou cca 80 - 200 m od zamýšlené výstavby nového areálu.
Vzhledem k nově dalšímu postavenému výrobnímu podniku v bývalém areálu Dopravních a zemních staveb, kde by mělo probíhat lisování komponentů do motorových vozidel se zdá, že Košťany se pomalu, ale jistě stávají průmyslovou zónou, nikoliv zónou smíšenou.
Zdá se, že nikdo nemyslí na děti, které zde vyrůstají. Je nutné si uvědomit, že rozptylové podmínky jsou v "naší kotlině" horší, než např. v Teplicích a v inverzích budou naše děti a všichni, kteří zde žijí, dýchat všechny odpady zachycené v ovzduší a nebude se to týkat jen Kamenného Pahorku, ale postupně celých Košťan, takže si nemůžeme říkat, že nás to nezajímá, protože my vedle "té fabriky" nebydlíme.
Vydělávat na nás všech a našem zdraví bude pár jednotlivců, tak jak např. píšete ve svém dopise.
Budete-li si o věcech, které Vás trápí chtít popovídat osobně, není problém. Nelze vše takto popsat. Telefonní kontakty jsou uvedeny a tak si lze domluvit schůzku.
Omlouvám se za pozdní odpověď.
S pozdravem

Zuzana Jiříková

Datum 21.08.2013

Vložil Daniluk Josef

Titulek kotelna

Odpovědět

Tak jsem se domníval, že ta kotelna či Bioelektrárna je již vyřízená věc. Opak je pravdou tak jak to vlastně vůbec je? Vždyť pan starosta se stále ohání v Košťanských listech jak je vše v pořádku a ukončeno!!

Datum 28.08.2013

Vložil JiříkLubomír

Titulek Re: kotelna

Odpovědět

K podnikatelskému projektu „ Rekonstrukce kotelny“ lze říci, že v současné době je projekt pozastaven, Rozhodnutím MěÚ Duchcov. Ze strany Občanského sdružení Košťany, o. s., a hnutí Severočeši.cz, bylo vynaloženo mnoho úsilí k dosažení tohoto rozhodnutí. Postupy a dopisy jsou přístupny v sekci Rekonstrukce kotelny na Kamenném Pahorku.